Американски учени установиха причината за загубата на обоняние при инфектирани с COVID-19, съобщи

...
Американски учени установиха причината за загубата на обоняние при инфектирани с COVID-19, съобщи
Коментари Харесай

Ето защо губим обоняние при COVID-19

Американски учени откриха повода за загубата на обоняние при инфектирани с COVID-19, заяви електронното издание " Юрикалърт ". Преболедувалите не съумяват да възстановят сетивата си поради продължаваща имунна офанзива върху отговарящите за възприемането на миризмите нервни кафези и намаляването на техния брой, откриха експерти от университета " Дюк " в щата Северна Каролина. Резултатите от проучването са оповестени в изданието " Сайънс транслейшънъл медсин ".

Изследователите дават пояснение на скучен проблем, който изтезава милиони хора, които не са възстановили изцяло обонянието си след преболедуване от COVID-19.

Макар да се концентрира върху загубата на подушване, изследването хвърля светлина и върху вероятните съществени аргументи за други продължителни признаци на новия ковид - обща отмалялост, зной и мозъчна мъгла, които може да са провокирани от сходни биологични механизми.

" Един от първите признаци, които нормално се свързват с възпаление с COVID-19, е загубата на подушване ", споделя водещият академик Брадли Голдстейн. 

" За благополучие, доста хора, които имат променено подушване по време на острата фаза на вирусната зараза, възвръщат обонянието си в границите на идващите една до две седмици. Но има и такива, при които това не се случва ", добавя той. " Трябва да разберем по-добре за какво тази подгрупа пациенти продължава да има постоянна загуба на обоняние в продължение на месеци след заразяването ".

За задачите на изследването специалистите проучват назални проби, взети от 24 пациенти, като девет от доброволците страдат от дълготрайна загуба на подушване след  COVID-19.

Оказва се, че продължава възпалителен процес въпреки неналичието на SARS-CoV-2. Освен това е намалял броят на невроните, отговарящи за обонянието, евентуално поради увреждане на деликатната тъкан от продължаващото инфектиране.

" Откритията са поразителни ", споделя Голдстейн. Находката " съвсем прилича някакъв автоимунен развой в носа ".

Според него проучването на повредените места и на типовете кафези е основна стъпка към разработването на лекуване. Специалистът споделя, че откривателите са окуражени от обстоятелството, че невроните наподобява въпреки всичко са запазили известна дарба за възобновяване, даже и след продължителна имунна офанзива.

Брадли Голдстейн споделя, че резултатите от това изследване биха могли да са потребни и за спомагателни проучвания на други признаци на дълготрайния  COVID-19.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР